UÇAKLI VAN-HAKKARİ-ŞIRNAK-SİİRT

VAN – AKDAMAR ADASI - VAN KALESİ - VAN MÜZESİ - HOŞAP KALESİ - HAKKARİ – YÜKSEKOVA – ŞEMDİNLİ – ÇUKURCA – ŞIRNAK – CİZRE – İDİL – SİİRT – VEYSEL KARANİ -  BİTLİS 

1.GÜN: 

Esenboğa Havaliman’ında Buluşma. Esenboğa havalimanı'ndan Van Ferit Melen Havalimanı'na uçuyoruz. Ardından Rehberimizle buluşup Yöresel Van kahvaltısı alacağımız Restorana gidiyoruz. Van kahvaltımızın ardından Van'ı gezmeye başlıyoruz. İlk olarak Urartu krallarından I. Sarduri tarafından MÖ 840-MÖ 825 tarihleri arasında yaptırılmış olan Van Kalesi’ni gezip, Van Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Müzede Urartulardan kalma birçok eseri gördükten sonra meşhur Van Kedi’lerini ve Kafkasya’nın meşhur el sanatlarından olan savat sanatını görebileceğiniz Arubani bedestenine gidiyoruz. Burada ustalarımızdan savat sanatının inceliklerini dinliyor, alışverişlerimizi yapıyor ve Van Kedi’leri ile fotoğraflar çekinmeyi ihmal etmiyoruz. Sonrasında, arkamızda Artos Dağı önümüzde Van Gölü manzarasıyla yöresel öğlen yemeklerimizi alıyoruz. Yemekten sonra. Van Gölü üzerinde yapacağımız yarım saatlik tekne yolculuğuyla ulaşacağımız Akdamar Adası'nı ve Ermeni Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yıllarında yaptırılmış olan Akdamar Kilisesi'ni geziyor. Kilisenin dışına işlenmiş olan eşsiz rölyefleri rehberimizden dinliyoruz. Gezilerimiz sonrasında konaklamak için Van’da bulunan otelimize geçiyoruz.

2.GÜN: 

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası Hoşap kalesine doğru yola çıkıyoruz. Sonrasında Yüksekova üzerinden Şemdinli'ye doğru yola çıkıyoruz. Şemdinli’ye bağlı bağlar köyüne geçiyoruz. Yol üzerinde Tarihi Taş köprüyü görüp Nehri Kayme Sarayı'nı ziyaret ediyoruz. 20. Yüzyılda inşa edilen bu sarayı gördükten sonra Bağlar (Nehri) Köyünde Alabalık tesisinde öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.  Serbest zamanın ardından Anadolu’da yetişen evliyânın büyüklerinden Seyyid Abdullah-ı Şemdînî’ Türbesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Yüksekoava’ya geçip İran Çarşısında serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına yaptırılan 70 metre uzunluğundaki asma köprü (Devrimci Gençlik Köprüsü)  görme imkanı buluyoruz. Serbest zamanın ardından Hakkari’de bulunan otelimize geçiyoruz.

3.GÜN: 

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası 18 yy.da çift katlı ve kanatlı, açık avlulu düz damlı Hakkari Meydan Medresesi geziyoruz. Medrese, düzgün kesme taş işçiliği gösteren anıtsal yapısı, düzgün planı, iki katlı revaklı avlusu, mescit ve odaları ile kapısındaki süslemeler ve içerisindeki sütun başlıkları ile dikkat çekiyor. Ayrıca günümüze orijinal yapısını koruyarak ve sağlam bir şekilde gelmiş Hakkâri’nin tek anıt yapısıdır. Sonrasında Hakkâri il merkezine 18 km uzaklıktaki Berçalan Yaylasına gidiyoruz. 3500 metre rakımdaki bu muhteşem yaylada aynı günde dört mevsimi bir arada yaşayabilirsiniz. Yaylanın alt tarafı yaz mevsimi yaşanırken biraz yukarıda çiçekler ve yeşillikle ilkbahar ayı biraz daha yukarı çıkınca güz havası ve en tepeye çıktığında karı görürsünüz. İlkbahar aylarıyla birlikte yöre halkı hayvanlarını otlatmak amacıyla bu yaylaya giderler. Sonrasında Sümbül Dağı'nı ve Zap Suyu'nu yakından göreceğimiz yeni yapılmış seyir terasa çıkarak fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Çukurca'ya ulaşarak öğle yemeğini alacağımız restorana gidiyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Tarihi Taş Evleri fotoğraflayıp ve Emir Şaban Camii ve Medresesini görüyoruz. Sonrasında Şırnak yada Cizre’de bulunan otelimize yerleşiyoruz.

4.GÜN: 

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Gabar ve Cudi dağlarını birbirinden ayıran ve tarihte 'Krallar Geçidi' olarak bilinen 6 bin yıllık Kasrik Boğazında kısa bir mola verdikten sonra Cizre merkezde bulunan Kırmızı Medrese (Restorasyon bitmiş ise), H.z Nuh Türbesi, Ahmedi Xani'nin yazıya döktüğü büyük aşk öyküsünün kahramanlarının mezarlarını ziyaret ediyoruz. Mem'u-zin Türbesini ve yanındaki Abdaliye Medresesi'ni görüyoruz. Şınak’ın idil ilçesine bağlı bir Ezidi köyü olan Mağara köy’e geçiyoruz. Burada Tarihi taş evleri ve Ezidi mezarlığını ziyaret ediyoruz. Ardından Midyat – Batman üzerinden Siirt’e varıyoruz. Siirte vardığımızda burada ilk olarak Tillo’ya geçiyoruz. Burada Botan Vadisi'ni yukarıdan görebileceğimiz Cam Teras'a çıkarak fotoğraf molası veriyoruz. Botan, Dicle Nehri'nin bir koludur. Sonrasında Botan kanyonunu ve Delikli taşı gördükten sonra Siirt'te bulunan Otelimize yerleşiyoruz.

5.GÜN: 

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Siirt’in Baykal ilçesine bağlı Ziyaret beldesine geçiyoruz. Burada Veysel Karani türbesini geziyoruz. Sonrasında Bitlis’e geçiyoruz. Öğle yemeği için Serbest zaman veriyoruz. Ardından Eski bitlis yerleşimini gezip Bitlis kalesini panoramik olarak gördükten sonra İhlasiye Medresesini geziyoruz. Gezilerimiz Sonrasında Muş Havalimanı'na geçiyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

*Gidiş - Dönüş Uçak Bileti

*4 Gece Yarım Pansiyon Otel Konaklama (Sabah kahvaltı ve Akşam Yemeği Dahil)

*Profesyonel Turist Rehberliği Hizmeti

*Berçalan Yaylası Minibüs Ücreti

*İlk Gün Sabah Kahvaltısı (Yöresel Van Kahvaltısı)

*Tur Aracı ile Ulaşım

*Akdamar Adası Tekne Ücreti

*Seyahat Sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

*Öğle yemekleri

*Son Gün Akşam yemeği

*Müze ve Ören yeri Girişleri

*Otellerde Minibar Kullanımı

UÇAKLI VAN-HAKKARİ-ŞIRNAK-SİİRT

Copyrights © 2022 Eys Travel. All Rights Reserved