KARADENİZ - BATUM TURU

SAMSUN – ORDU – GİRESUN – TRABZON – RİZE – BATUM – UZUNGÖL – AYDER YAYLASI – ÇAĞLAYAN KÖYÜ ÇAY BAHÇESİ  –  ATATÜRK KÖŞKÜ – AYASOFYA – SÜMELA MANASTIRI – BOZTEPE – SAMSUN -  BANDIRMA VAPURU  –  GAZİ MÜZESİ  –  ONUR ANITI 

Akşam 21:00 'da Trabzon'a hareket ediyoruz.

1.GÜN: Sabah saatlerinde Trabzon’a varış. Trabzon’da sabah kahvaltısının alınması. Kahvaltının ardından ilk olarak Atatürk köşküne gidiyoruz. Köşk tadilatta olduğu için dışarıdan görülecektir. Haziran 1937'de kendisi için düzenlenen köşkte iki gece kalmış ve 11 Haziran gecesi bu köşkte bütün mal varlığını, canından çok sevdiği Türk ulusuna armağan etme kararı almış ve mal varlığının bir listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için başbakana göndermiştir. Atatürk Trabzon'daki köşkten mal varlığını milletine adarken şöyle demiştir: "Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. İnsanın serveti kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum." demiştir. Köşk ziyaretimizin ardından Trabzon’un Sürmene ilçesine devam edip adını dünyaya duyuran sürmene bıçağı hakkında bilgi alıp alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrası Çay fabrikasına hareket ediyoruz. Çay fabrikasında çay ve çayın işlenişi hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ardından Solaklı Vadisi’ni takip ederek Dernekpazarı, Çaykara, üzerinden Karadeniz Bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’e ulaşıyoruz. Yolun her iki yanında bulunan yemyeşil ağaçlar arasından geçerken dağların yamacına kurulan evleri görüyoruz. Uzungöl’ de vereceğimiz serbest zamanda muhteşem fotoğraflar çekip geçireceğimiz keyifli dakikalar sonrasında Fındıklı'ya doğru yola çıkıyoruz. Rize'nin Fındıklı illçesinde bulunan Çağlayan köyündeki çay bahçesi gezilecektir. Burada Fotoğraf çekiminin ardından Hopa'ya Otelimize hareket ediyoruz.

2.GÜN: Sabah otelde erken saatte alınan kahvaltının ardından Ülkemizi Gürcistan'a bağlayan Sarp sınır kapısına Çoruh Nehri'nin Karadeniz'e dökülen yerine konumlandırılmış Batum'a giriş yapıyoruz. Sınırdan geçiş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum’da ilk olarak küçük bir sahil kasabasında olan Gonio Kalesi'ni panoramik olarak görüyo Ardından Avrupa Meydanı'nda göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli’nin hikâyesini dinleyip, sonrasında Tiyatro Meydanı’nda, altın renkli Poseidon Heykeli’ni görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro Binası'nı, Dünyadaki 14 yazı sisteminden biri olan Gürcü Alfabesi'ni görebileceğimiz Alfabe Kulesi ve aşkları filmlere ve kitaplara konu olan Ali ve Nino Heykeli’ni görüp alışveriş için kısa bir serbest zaman verdikten sonra sınır kapısına geliyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptıktan sonra Çamlıhemşin'e doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Deresi boyunca ilerleyip Fırtına Vadisinde Tarihi köprülerde misafirlerimize fotoğraf süresi veriyoruz. Ardından turumuza ayder yayalasının eşsiz güzelliğini görmek için hareket ediyoruz .Bir insanın yaşamı boyunca görebileceği en güzel manzaralara tanıklık ederek Ayder Yaylası'na varıyoruz. Kaçkarların zirvesinden akan ve tabiatın insana sunduğu benzersiz oluşumlardan biri olan Gelinin Duvağına benzediği içinde Gelintülü ismini alan şelalede keyifle fotoğraflarımızı çekiyoruz belirlenen saatte buluşarak Otelimize hareket ediyoruz.

NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum'a üzerinde TC kimlik numarası bulunan Yeni Kimlik ve Pasaport ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet, kurum kimlikleri vs.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM'A geçişleri için NOTER’den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir. Bebekler, Çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur. 

3.GÜN: Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası Rize bezi Fabrikasına uğruyoruz. Burada bilgi alıp alışveriş için serbest zaman verdikten sonra  Altındere Milli Parkına gidiyoruz. Altındere Milli Parkı içine girdiğinizde adeta yeşilin 1001 tonunu göreceksiniz. Gözleri renkli olmayan konuklarımız üzülmesin yeşili seyrederken gözleriniz yeşil tonunu alacak. Yeşilliklerin içinde bulunan Karadağ’ın eteklerine kayaya oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırı mimari harikasını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz 1250 mt yükseklikteki Sümela Manastırı’nı gezerken rehberimizin anlatımlarından sonra bir kez daha büyüleneceksiniz. Burada verilen Serbest zamanımızın ardından Trabzon'a doğru hareket ediyoruz. Ayasofya’ya geçiyoruz. Bugün cami olan Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon İmparatorluğu krallarından I. Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edilmiştir. Gezimizin ardından Yöresel ürünler alışverişi için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından Giresun'a doğru hareket ediyoruz. Ardından otelimize yerleşiyoruz.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN: Otelimizde alacağımız sabah kahvaltı sonrası Orduya hareket ediyoruz. Ordu'ya vardığımızda rehberimizden aldığımız bilgiler eşliğinde misafirlerimiz ile Ordu kentinin sembolü olan Boztepe’ye Teleferikle çıkıyoruz. Deniz seviyesinden yaklaşık 500m yükseklikte bulunan Boztepe'de Muhteşem bir manzara bizleri bekliyor olacak. Burada verilen serbest zamanımızın ardından Samsun’a hareket ediyoruz. Samsunda ilk gezi noktamız İlk adım Anıtı'nı göreceğiz. Sonrasında Samsun halkı tarafından ünlü heykeltraş Krippel’e yaptırılan Atatürk Anıtı’nı ziyaret ediyoruz. Gezimize Doğu park alanında yer alan Bandırma Vapuru ve Açık Hava Müzesi ile devam ediyoruz. Burada, Bandırma Vapuru’nun birebir boyutlarına uygun olarak yapılan gemiyi gezip, sergi salonlarındaki değerli eserleri  gördükten sonra serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrası Çorum üzerinden gerekli molalar verilerek Ankara’ya doğru hareket ediyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

*3 Gece Yarım Pansiyon Otel Konaklama (Sabah kahvaltı ve Akşam Yemeği Dahil)

*Profesyonel Turist Rehberliği Hizmeti

*İlk Gün Sabah Kahvaltısı

*Tur Aracı ile Ulaşım

*Milli Park ücretleri

*Batum Araç ücreti

*Seyahat Sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

*Boztepe Teleferik Ücreti

*Minibüs ücreti (Sümela Manastırı)

* Öğle yemekleri

* Son Gün Akşam yemeği

*Müze ve Ören yeri Girişleri

*Yurtdışı Batum Harç Bedeli 150 TL

*Otellerde Minibar Kullanımı ve Akşam yemeklerinde alınacak içecekler

*Rafting ve Zipline Ücretleri

HAREKET NOKTALARI

*Kızılay Gama iş Merkezi  Önü: 21:00

*Milli Kütüphane Önü: 21:15

KARADENİZ - BATUM TURU

Copyrights © 2022 Eys Travel. All Rights Reserved