BÜYÜK DOĞU ANADOLU TURU

ERZİNCAN - ERZURUM - KARS - DOĞUBEYAZIT - İSHAK PAŞA SARAYI - MURADİYE ŞELALESİ - VAN - AKDAMAR ADASI - TATVAN - NEMRUT KRATER GÖLÜ - MUŞ - BİNGÖL -  TUNCELİ - ELAZIĞ - HARPUT 

21:30 'da Erzincan'a hareket ediyoruz.

1.GÜN:

Erzincan’a varış. Kahvaltının alınması. Ardından Girlevik Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Türkiye’nin en büyük şelalelerinden biri olan ve bölgenin cenneti olarak adlandırılan Girlevik Şelalesi’nde fotoğraf çekmek ve öğle yemeği için zaman veriyoruz. Ardından Dadaşlar diyarı Erzurum’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Erzurum’a varışımızın ardından vereceğimiz öğle yemeği molasında meşhur cağ kebabının tadına bakmak için fırsat buluyoruz. Öğle yemeği molamızın ardından 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından onarımdan geçirilen ve halen müze olarak kullanılmakta olan Yakutiye Medresesi ile gezimize başlıyoruz. Erzurum’daki ilk Osmanlı Camisi olan ve dönemin mimarbaşı olan Mimar Sinan’a Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve bugün kendi adıyla anılan camiyi ziyaret ettikten sonra Rüstem Paşa Kervansarayında (Taşhan) serbest zaman veriyoruz. Vereceğimiz serbest zamanda Oltu Taşı çarşılarında gezebilir alışveriş yapabilirsiniz. Ardından Erzurum’un sembolü olan Çifte Minareli Medreseyi ve Ulu Cami’yi gezip ardından Erzurum Kongre binasına gidiyoruz. Burada detaylı bilgi aldıktan sonra Erzurum'da bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

2.GÜN:

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Selçuklular ve Bizanslılar arasında yapılmış yüzyıllık çarpışmalardaki ilk büyük meydan muharebesi olan Pasinler Meydan Muharebesinin gerçekleştiği bölgeden geçerken rehberimizin yapacağı anlatımlarla keyifli hale gelen yolculuğumuza Köprüköy’de kısa bir mola veriyoruz. Bingöl Deresi ile Pasinler Deresinin birleşerek Aras Nehrini oluşturduğu bölgede bulunan ve İlhanlı döneminde yapılmış olan Çobandede Köprüsünü görüp fotoğrafladıktan sonra yolumuza devam ediyoruz. Sonrasında 1919 yılında Kafkasya projesini gerçekleştirmek için başlatılan sonunda bir drama dönüşen büyük harekatın yapıldığı Sarıkamış’a ulaşıyoruz. Şehitler Anıtında vereceğimiz fotoğraf molasının ardından Ermenistan ile sınırımızı teşkil eden Arpaçay’ın kenarında kurulmuş Ani Harabelerine gidiyoruz. Ani 1000 yıl öncesinin bölgenin en büyük, en zengin şehriydi. Zaten ören yerinde göreceğimiz anıtsal yapılardan bunu hemen anlayacaksınız. Ermeni – Gürcü kültürünün en önemli yapıtlarının yer aldığı eserler arasında Katedral, Surp Kirkor, Surp Pirgiç (Keveli Kilise), Selçuklu eserlerinden Menucehr Cami’yi geziyoruz. Sonrasında ortaçağ’ın en büyük kentinden ayrılıp Kars´a varıyoruz. 1877 yılından sonraki 40 yıl boyunca Rus işgalindeyken yeniden kurulan şehir, Baltık mimarisinin ülkemizde en iyi izlenebileceği merkezdir. Birbirini 90 derecelik açıyla kesen sokaklar, cepheleri süslü, kesme taş binalar ve daha niceleri. Kars’ı çok seveceksiniz. 12 Havariler Kilisesini, Taş Köprü ve Kars Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Gezilerimizin ardından Kars'ta bulunan otelimize yerleşiyoruz.

3.GÜN:

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Digor – Tuzluca yolundan Iğdır’a varıyoruz ve 5137 m yüksekliği ile ülkemizin en büyük dağı olan Kutsal Ağrı Dağı’nın büyüleyici etkisi altına giriyoruz. Vereceğimiz fotoğraf molası akabinde Doğubayazıt’a geçiyoruz. Çıldıroğullarından II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa tarafından 1685'te yaptırılan, 1784'te son şekli verilen Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısı İshak Paşa Sarayı’nı gezdikten sonra Öğle yemeği molamızı veriyoruz. Molamızın ardından Van'a doğru yola çıkıyoruz. Tendürek Dağı Geçidi'nden (2644 m) geçerken katılaşmış lavları, Çaldıran Ovası'ndan geçerken meşhur savaşın geçtiği alanları göreceğiz. Bendi Mahi Çayı üzerindeki Muradiye Şelalesi'nde de fotoğraf molası verdikten sonra Doğu'nun Paris'i de denilen ve ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’nün kıyısına kurulmuş olan Van'a ulaşıyoruz.  Doğu'nun Paris'i diye bilinen şehirlerimizde ilk olarak eski yerleşim yeri olan Tuşpa Kalesi’ne çıkıyoruz. Van Şehrini ve Gölünü kuşbakışı izleyebileceğimiz ve keyifli fotoğraf çekeceğimiz Van Kalesi turumuz sonrasında Urartu Medeniyetinin günümüze bıraktığı en önemli el sanatlarını daha yakından tanımak ve Van Kedileriyle fotoğraf çekilip, haklarında bilgiler alacağımız kısa molamızın ardından otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama Van'da bulunan otelimizde.

4.GÜN:

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Van denince ilk akla gelen yer ve yapı olan Akdamar Adası ve kilisesi’ni geziyoruz. Gevaş’tan bineceğimiz kooperatif tekneleriyle üzerinde yapacağımız yarım saatlik yolculukla ulaşacağımız Akdamar Adası'nın kavuşamayan aşıklarının hüzünlü hikayesini ve Kral Gagik'in muhteşem kilisesinin tarihini öğrendikten sonra Kuskunkıran Geçidi'ni (2234 m) aşarak Tatvan'a ulaşıyoruz. Bizleri bekleyen minibüslerimize binip dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’ne çıkıyoruz. Kendinizi inanılmaz bir coğrafyada farklı bir dünyada hissedeceksiniz. Kısa bir yürüyüş ve çekeceğimiz fotoğraflar sonrasında Tatvan’a geri dönüyoruz. Gezimizin ardından Tatvan’a dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Tatvan yada Muş'ta bulunan Otelimizde.

5.GÜN:

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrasında Muş, Bingöl üzerinden Eski adıyla dersim Günümüz adıyla Tunceli'ye hareket ediyoruz. Tunceli'ye vardığımızda merkezde öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Munzur çayını görüp fotoğrafladıktan sonra Pertek'e hareket ediyoruz. Feribotla Keban barajı üzerinden geçtikten sonra eski ismiyle Elaziz olarak anacağımız gakko diyarı Elazığ'a hareket ediyoruz. Eski yerleşim yeri olan Harput ile gezimize başlıyoruz. Harput Kalesi, Ulu Camii, Harput Konakları, Arap Baba Türbesi gibi tarihi yapıları görüp, Elazığ’ı kuş bakışı seyrettikten sonra kısa bir serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından  Ankara’ya hareket ediyoruz. Sabah saatlerinde Ankara'ya iniyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

*4 Gece Yarım Pansiyon Otel Konaklama (Sabah kahvaltı ve Akşam Yemeği Dahil)

*Profesyonel Turist Rehberliği Hizmeti

*İlk Gün Sabah Kahvaltısı

*Tur Aracı ile Ulaşım

*Milli Park ücretleri

*Seyahat Sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Öğle yemekleri

*Akdamar Adası Tekne Ücreti

*Nemrur Krater Gölü Minibüs ücreti

* Son Gün Akşam yemeği

*Müze ve Ören yeri Girişleri

*Kişisel Harcamalar

*Otellerde Minibar Kullanımı

HAREKET NOKTALARI

*Kızılay Gama iş Merkezi  Önü: 21:30

*Milli Kütüphane Önü: 21:40

BÜYÜK DOĞU ANADOLU TURU

******** LÜTFEN TALEP EDİNİZ ********

Copyrights © 2022 Eys Travel. All Rights Reserved