UÇAKLI BALKAN TURU

05 - 10 AĞUSTOS 2023

EYS TRAVEL İLE UÇAKLI VİZESİZ BALKAN TURU
MAKEDONYA- ARNAVUTLUK – KARADAĞ – BOSNA HERSEK

4*  YILDIZLI  OTELLERDE KONAKLAMA

Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri fiyata dahil

1 gün:(05 Ağustos 2023): İstanbul – Üsküp

İstanbul Sabiha Gökçen havalimanın'da  07:30' da buluşma. Pegasus Havayolları ile 10:20'de Üsküp havalimanına hareket. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Üsküp şehir turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas Kilisesi’ni  görüyoruz. Tava fasülye, köfte, salata, ve 1 adet alkolsüz içecekten oluşan (ekstra) yemeğimizi yedikten sonra turumuza devam edeceğiz.  Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp ‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır. 15.yy’ın ikinci yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni,14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii ‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz.  Rahibe Teresa Anıtı görülecek yerler arasındadır. Keyifli turumuzu tamamladiktan sonra otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeğimizin ardından konaklama Üsküpteki otelimizde.

2 gün:(06 Ağustos 2023): Üsküp – Tetova (Kalkandelen) – Ohrid

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Ohriye doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Makedonya şehirlerinin içerisinde en sevimlisi olan Tetova diğer ismi ile Kalkandelen’i ziyaret ediyoruz. Şar dağı eteklerinde kurulmuş olan bu oksijen deposu olan şehirde, farklı mimari yapısı ve renk cümbüşüyle Alaca Camii ziyareti yapıyoruz. Kalem işi süslemelere sahip olan bu camiinin Avrupa’da başka bir örneği yoktur. Tetovadaki kısa cami ziyaretimizin ardından Ohrid’e hareket ediyoruz. Ohrid’in eski bölümü UNESCO koruma altına alınan, gölüyle birlikte eşi olmayan, balkanların incisi gibi bilinen şehirlerden birisidir. Evliya Celebi kendi seyahatnamesinde bile bu şehrin büyüleyici güzelliklerinden söz etmiştir.  Şehir turu esnasında Osmanlı döneminden kalan önemli kültür mirasları arasında Pir mehmet halveti tekkesini, Ali Paşa camisini, en eski Çınar ağacını, St. Sofia kilisesini, Antik tiyatroyu, Plaoşnik lokalitesini, Samoil Kalesini ve Elveda Rumeli dizisindeki sahnelerin büyük bölümü çekilmiş olan bölümden geçmis oluyoruz. Şehir turundan sonra otelimize geçiyourz ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Daha geç saatlerde dileyen misafirlerimiz için extra makedon gecesi organizasyonu ayarlanabilir.

Üsküp – Tetova = 45km ortalama 1h yolculuk

Tetova – Ohrid = 130km ortalama 2h yolculuk

3 gün:(07 Ağustos 2023): Ohrid - Sv.Naum - Tiran – İşkodra

Kahvaltının ardından Ohrid gölünün kaynağı olan St.Nauma'ya doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde en büyük önem taşıyan ve restore edilen “Su müzesini” de (Museum on water, bay of bones) görüyoruz. Ohrid gölünün ve de Makedonyanın en büyük kaynaklarından biri olan Çırni Drim kaynaklarını, St. Naum kilisesini (dini ve kütlürü slav dilinde yayan en önemli azizlerden biri) ziyaret etmiş oluruz. Turumuzu tamamlayınca Arnavutluğa doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahımızda Elbasan şehrini panoramik olarak gördükten sonra, 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran'ı görüyoruz. 1920'de Arnavutluğun başkenti olan bu güzel şehirdeki kısa panaromik turumuzda; Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento binasi, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra İşkodra'ya ulaşıp Karadağ ile Arnavutluk arasında sınır oluşturan İşkodra Gölü'nün ucunda kurulu şehri panaromik olarak görüyoruz. Kısa bir yolculukla Karadağ’a geçip İşkodra veya Podgorica’ya varıyoruz, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizin ardından konaklamamızı gerçekleştiriyoruz.

Ohrid – St.Naum = 30km ortalama 45dk yolculuk

St.Naum – Tiran = 160km ortalama 4h yolculuk 

Tiran – İşkodra = 120km ortalama 3h yolculuk

4.gün:(08 Ağustos 2023): İşkodra – Budva – Kotor – Trebinje

Sabah erken saatlerinde Avrupa`nin resmi olarak taninan en genç devleti Karadağ`a geçiyoruz. Adriyatik sahillerindeki olağanustu manzarali yollardan gecerek Budva’ya varış. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor'a varış. Kotor'da Eski Şehir, Aziz Trifun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman.  Bu güzel şehir gezimizi tamamlayınca akşam saatlerinde otelimize transfer. Turumuzun ardından otele yerleşiyoruz ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Konaklama Trebinje'deki otelimizde.

İşkodra – Budva = 130km ortalama 3h 30dk yolculuk

Budva – Kotor = 23km ortalama 35dk yolculuk

Kotor – Trebinye = 95km ortalama 3h yolculuk

5. gün:(09 Ağustos 2023): Trebinye – Poçitel - Blagay – Mostar - Sarayevo

Sabah kahvaltımızın ardından Mostar'a hareket. Yol uzerinde 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitele uğruyoruz. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından Blagaj’a hareket. Blagayda keyifli turumuzun ardından Mostara hareket. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek'i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük şehri Mostar'ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Monstar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Saraybosna`ya hareket. Varış sonrası carşıda serbest zaman. Ardından otelimize transfer, akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Trebinye – Poçitel = 102km ortalama 2h yolculuk

Poçitel – Blagay Tekkesi = 23km ortalama 35-40dk yolculuk

Blagay – Mostar = 20km ortalama 35dk yolculuk

Mostar – Sarayevo = 130km ortalama 3h yolculuk

6. gün:(10 Ağustos 2023): Sarayevo – Istanbul

Sabah kahvaltısının ardından proğramımız Sarayevo şehir turu ile devam ediyor. 1992 savaşında Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan şehirde turumuzu gerçekleştiriyoruz. Meşhur Baş Çarşı, Tarihi Osmanlı Hanı, Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğimiz Ferhadiye Caddesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından buluşma ve Havaalanına transfer. İstanbul’a hareket 17:45'de  Bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • Yerel profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • 4* li otellerde konaklama, sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri dahil
 • Şehir vergileri
 • Programda belirtilen şehir turları
 • Tur aracı ile ulaşım
 • EYS TRAVEL Refakati

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri.
 • Öğle yemekleri
 • Otelde alınan ekstralar.
 • Makedon gecesi
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Tekne turları
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Fiyata dahil olan hizmetler dışında hersey...

Fiyat : 640 £uro  kişi başı  iki veya üç kişilik odalarda

*Oda da Tek kişi Konaklama: 790.00 £uro

TUR ÜCRETİ: 640.00 £URO

NOT: KAYIT ESNASINDA 200 £URO ALINACAKTIR.  KALAN KISIM 2 AYA BÖLÜNECEKTİR. ANKARA'DAN KATILACAK OLAN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN ANKARA'DAN SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANINA ARAÇLA TRANSFER ÜCRETİ EKSTRA OLARAK 65.00 £URO'DUR

UÇAKLI BALKAN TURU

Copyrights © 2022 Eys Travel. All Rights Reserved